13 marca 2013

Akcja - Pokochaj olej rzepakowy
Dzięki uprzejmości portalom Urodaizdrowie.pl i Pokochaj olej rzepakowy kilka tygodni temu otrzymałam do testowania olej rzepakowy wraz z shakerem do dresingów.


Olej rzepakowy, znany jest na całym świecie, ale bardzo nie doceniany. 


Oto kilka informacji o oleju rzepakowym:


Bogate źródło deficytowego Omega-3

Tłuszcze roślinne są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, z których najbardziej cenne są Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe Omega-6 i Omega-3. W naszej diecie deficytowym składnikiem są kwasy Omega-3, dlatego w przypadku mieszkańców naszej szerokości geograficznej nacisk kładzie się na zwiększenie spożycia produktów, będących bogatym źródłem tych składników. Do takich produktów należy olej rzepakowy, który wyróżnia się największą zawartością kwasów tłuszczowych Omega-3 spośród tłuszczów roślinnych (10-krotnie większą niż w przypadku oliwy z oliwek).

Optymalny skład kwasów tłuszczowych

Olej rzepakowy cechuje się nie tylko dużą zawartością wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3, ale także idealną z punktu widzenia potrzeb żywieniowych proporcją tych składników, tj. 2:1. Ten optymalny stosunek kwasów tłuszczowych jest charakterystyczny dla diety śródziemnomorskiej, która zakłada ograniczenie spożycia kwasów Omega-6 przy jednoczesnym zwiększeniu stężenia Omega-3. W przypadku oliwy z oliwek, z racji dużo mniejszej niż w przypadku oleju rzepakowego zawartości kwasów Omega-3, stosunek kwasów tłuszczowych nie jest już tak korzystny, gdyż wynosi 9:1.
Przewaga oleju rzepakowego uwidacznia się także w zakresie niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Składniki te oddziałują negatywnie na organizm, zwiększając ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego. Olej rzepakowy wyróżnia się najmniejszą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych spośród wszystkich tłuszczów roślinnych. Wyjątkiem nie pozostaje tutaj oliwa z oliwek, która cechuje się dwukrotnie większą zawartością niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych niż ma to miejsce w przypadku oleju rzepakowego.

Przewaga „oliwy Północy”

Ze względu na wysoką, najbardziej zbliżoną do oliwy z oliwek zawartość kwasu oleinowego, olej rzepakowy bywa nazywany „oliwą Północy”. To określenie poza przypisaniem olejowi rzepakowemu równej wartości co oliwie z oliwek, akcentuje lepsze dostosowanie właściwości polskiego surowca do warunków naszej szerokości geograficznej (większa zawartość deficytowych kwasów Omega-3).

Z analizy składu poszczególnych tłuszczów roślinnych wynika, że to olej rzepakowy jest produktem o najkorzystniejszych z punktu widzenia potrzeb żywieniowych człowieka właściwościach. Optymalna proporcja NNKT, najniższa zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, a także wysoka, zbliżona do oliwy z oliwek, zawartość kwasu oleinowego, przesądzają o przewadze oleju rzepakowego nad innymi tłuszczami roślinnymi.


Celem kampanii „Pokochaj olej rzepakowy” jest podniesienie świadomości konsumentów na temat właściwości odżywczych i zdrowotnych oleju rzepakowego oraz jego znaczenia w codziennej diecie i profilaktyce zdrowotnej. Badania postrzegania oleju rzepakowego na tle innych olejów roślinnych przeprowadzone na reprezentatywnej próbie polskich i łotewskich konsumentów pokazują, że olej rzepakowy, zwany „oliwą północy”, jest nie doceniany, a wiedza na temat jego walorów odżywczych, doskonałego składu i kulinarnych zalet bardzo powierzchowna i niepełna.


Wyżej wspomniany olej rzepakowy wykorzystywałam w przygotowaniu:

1. domowego majonezu

2. makaronu tradycyjnego

3. drożdżowych ślimaków z cynamonem

4. do smażenia jajek sadzonych, jajecznicy

5. do duszenia warzyw

6. do surówek

7. spożywałam olej rzepakowy żując na czczo 1 łyżkę oleju w ustach ok.20 min. co sprzyja odtruwaniu i oczyszczaniu organizmu.

Olej rzepakowy może być używany do:
* smażenia
* pieczenia
* na surowo - do sosów, surówek lub jako baza domowych majonezów.
* idealnie sprawdza się w przygotowywaniu słodkich wypieków, zastępując roztopione masło.  

Ogólnie olej bardzo mi smakuje. Po dłuższym ssaniu oleju dopiero czuje się jego smak. Jest neutralny, ale i lekko słodkawy. Śmiało mogę powiedzieć, że ten olej, moim zdaniem, jest najbardziej uniwersalny w stosowaniu, nie zmienia smaku potraw, co jest bardzo ważne dla mnie. 

Chociaż olej rzepakowy od początku gości w mojej kuchni, w parze z oliwą z oliwek, nigdy nie przywiązywałam wagi do jego właściwości i wartości odżywczych. 

Shaker to rewelacyjna sprawa do przygotowania szybkich dresingów, sosów czy roztrzepania jajek na omlet czy jajecznicę. Po prostu wkładamy co potrzeba i potrząsamy, aż wszystkie składniki się połączą ;)


Bardzo się cieszę, że mogłam testować dla Was olej rzepakowy od

2 komentarze:

  1. Olej rzepakowy powinien być w każdej kuchni, jako wyśmienity dodatek do sałatek, potraf sporządzanych na zimno lub ciepło. Kiedyś był obecny w każdym domu a obecnie preferujemy inny, bo panuje takie przekonanie, że najzdrowsza jest oliwa z oliwek. Właśnie, że tak nie jest. Spożywać go możemy codziennie a szczególnie polecam dla osób, którzy nie jedzą ryb.

    OdpowiedzUsuń
  2. zielony pomidor27 marca 2013 10:04

    U mnie w kuchni od dawna gości już niemalże wyłącznie olej rzepakowy - poza właściwościami zdrowotnymi, cenię go (paradoksalnie) za całkowity brak smaku i zapachu :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza i zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...