03 maja 2014

Wielkie testowanie AleWorka! - zapowiedźLen to tkanina, wytwarzana z czystej przędzy lnianej, której historia sięga 7500 r. p.n.e.! Lniane tkaniny były używane już w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Jej unikalne właściwości, sprawdzone przez wieki, sprawiły, że do dziś na całym świecie jest bardzo wysoko cenionym materiałem.

Dzięki uprzejmości Adrianny z AleWorek miałam możliwość uczestniczenia w wielkim teście lnianego worka do przechowywania chleba. 
Celem akcji jest propagowanie jak w naturalny sposób przechowywać chleb, 
zastępując foliowe torebki 100% lnem.

Przetestowałam dla Was 3 chleby przechowywane w worku ze 100% lnu.

Ale co pisze Adrianna z AleWorek, aby zachęcić nas do tej formy przechowywania żywności? 

"Przechowywanie chleba w lnianej tkaninie znane jest już od dawien dawna – robiły tak już nasze prababcie i kojarzą ten sposób nasze babcie, 
więc dlaczego nie kontynuować tej tradycji i dziś?

W odpowiedzi na potrzeby nowoczesnych, świadomych gospodyń domowych powstał ozdobny lniany worek na chleb, który dzięki interesującej strukturze i wyjątkowym zdobieniu, nie tylko cieszy oko, ale i sprawuje swe najważniejsze zadanie – jest praktyczny, ponieważ zapewnia naturalne warunki do przechowywania pieczywa. Dzięki lnianej tkaninie o właściwościach antybakteryjnych, antyalergicznych i pochłaniających wodę, aleWorki uszyte z grubego 100% lnu, zabezpieczają przed pleśnią, spowalniają proces wysychania i chronią produkty spożywcze.

Świeży chleb tylko w odpowiednich warunkach przechowywania będzie dłużej i lepiej służył. Każdy rodzaj chleba to inny czas zachowania jego świeżości. Nie spodziewajmy się cudów wkładając do worka, najtańszy chleb pszenny, ale za to im więcej mąki żytniej i większa ilość otrąb w chlebie, tym dłużej pieczywo zachowuje świeżość.

AleWorki, oprócz tego że są praktyczne, to jeszcze świetnie wyglądają (nie na marne spełniam indywidualne życzenia). Worek można położyć na kuchennym blacie, schować do szafki lub podarować w prezencie bliskiej osobie. Na pewno zrobisz niespodziankę łasuchom pieczywa, czy domowym piekarzom-amatorom :)

W zależności od przeznaczenia, wytwarza się różne rodzaje płótna – od dekoracyjnych, przez te, wykorzystywane w branży odzieżowej, aż po płótna przemysłowe.

Co właściwie sprawia, że len posiada tak szerokie zastosowanie?!

Do właściwości lnu zalicza się:

 • dużą odporność na tarcie i rozciąganie;
 • wytrzymałość (wręcz niezniszczalność);
 • działanie antybakteryjne i antyalergiczne (tkanina doskonała dla alergików);
 • przewiewność, brak efektu elektryzowania;
 • wysoka higroskopijność (wchłanianie wilgoci);
 • biodegradowalność

A jakie są plusy i minusy lnu?!

Niewątpliwą zaletą, oprócz tych wymienionych powyżej, jest łatwość w pielęgnacji. Z biegiem czasu, wraz z praniem i prasowaniem lniana tkanina staje się bardziej miękka i przyjemna w dotyku.

Ekologia to jest to! Włókna lnu nie zawierają żadnych szkodliwych dla człowieka (i produktów spożywczych) domieszek, tkanina jest przyjazna dla środowiska oraz biodegradowalna.

Jedynym minusem, wymienianym głównie przez Panie, noszące ubrania z lnu, jest ich podatność na gniecenie. Len należy do tkanin o niewielkiej sprężystości, co sprawia, że niełatwo powraca do pierwotnego kształtu. Problem można rozwiązać poprzez prasowanie tkaniny wtedy, gdy jest ona jeszcze lekko wilgotna.

Len świetnie znosi wysokie temperatury, wodę i słońce. O niewielu tkaninach można powiedzieć, że jest ona „nie do zdarcia”."

źródło: www.aleworek.pl


2 komentarze:

 1. Takie woreczki są wspaniałe .. nie ma co porównywać do pojemników na chleb.
  Wspaniałe i pięknie uszyte ..Brawo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny blog!

  Zapraszam do mnie :)
  Dopiero rozpoczynam swoją przygodę z blogowaniem, ale może któregoś dnia znajdziesz u mnie coś ciekawego!

  www.paczekwkuchni.blogspot.com

  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza i zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...